۰

مسیر پیشرفت کشورها از بیوتکنولوژی می گذرد

مسیر پیشرفت کشورها از بیوتکنولوژی می گذرد
بازدید 982

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با بیان اینکه امروزه مسیر پیشرفت از بیوتکنولوژی می گذرد، گفت: بیوتکنولوژی می تواند اقتصادی پویا و ثروت برای کشورها ایجاد کند.

مسیر پیشرفت کشورها از بیوتکنولوژی می گذرد

دکتر مصطفی قانعی در مراسم رونمایی از داروی درمان روماتوئید آرتریت گفت: رقابت در اقتصاد زیستی جهانی در دهه های گذشته تشدید شده است و کشورهای خارجی فناوری و مالکیت معنوی را از ایالات متحده به سرقت برده اند.

وی گفت: به عنوان نمونه دولت چین طی چند سال گذشته توانسته شکاف خودش را با آمریکا در حوزه بیوتکنولوژی کاهش دهد.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با بیان اینکه دولت آمریکا شرکت های چینی مرتبط با پروژه بانک ژن «سین کیانگ» را در لیست سیاه قرار داده است گفت: مقامات نگرانند که آزمایش گسترده کروناویروس فرصتی را برای شرکت های مرتبط با دولت چین فراهم کند تا پایگاههای داده عظیم دی ان ای را برای تحقیقات و همچنین نظارت مبتنی بر ژنتیک جمع آوری کنند.

به گفته قانعی محققان معتقدند بیوتکنولوژی برای آمریکا امنیت ملی و قدرت رقابت اقتصادی را به ارمغان آورده است و طبیعی است که مانع پیشرفت بیوتکنولوژی در کشورهای دیگر شوند.

وی خاطرنشان کرد: ۵۰ درصد پتنت های بیوتکنولوژی ثبت شده در جهان از سال ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۱۳ متعلق به آمریکا است و این موضوع نشان می دهد که آمریکا می داند قدرت دقیقا در چه جایی قرار دارد.

مسیر پیشرفت کشورها از بیوتکنولوژی می گذرد

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری تصریح کرد: اما کشورهای جهان در سالهای اخیر دریافتند مسیر پیشرفت از فناوری زیستی عبور می کند و بیوتکنولوژی می تواند اقتصادی پویا و ثروت را برایشان ایجاد کند.

وی با بیان اینکه چین بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در حوزه تحقیق و توسعه بیوتکنولوژی انجام داده است گفت: چین در دوره دوسالانه ۲۱۰۷ تا ۲۰۱۹ به میزان ۴۵ میلیارد دلار در شرکت های بیوتکنولوژی سرمایه گذاری خطرپذیر کرده است.

وی ادامه داد: همچنین در کشور آلمان از ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰، ۳۳ میلیارد دلار روی فناوری زیستی سرمایه گذاری کرده است.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با بیان اینکه طبیعی است ایالات متحده آمریکا نمی خواهد قدرت استراتژیک خودش را در حوزه بیولوژیک از دست بدهد گفت: البته که یک شرکت داروسازی سوئیسی تنها در سال ۲۰۱۸، ۱۱ میلیارد دلار برای تحقیق و توسعه هزینه کرده است.

نقش بیوتکنولوژی در امنیت غذایی

قانعی با اشاره به اهمیت امنیت غذایی در دنیا گفت: اگر امروز بیوتکنولوژی به عنوان استراتژیک ترین مفهوم در میان فناوری ها شناخته می‌شود به دلیل این است که امنیت قرن ۲۱ در حوزه سلامت و غذایی با فناوری زیستی گره خورده است.

وی تاکید کرد: با افزایش سرانه مصرف گوشت، مصرف جهانی پروتئین از سال ۱۹۷۰ بیش از دو برابر شده که پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰، ۶۰ درصد دیگر اضافه شود.

مسیر پیشرفت کشورها از بیوتکنولوژی می گذرد

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری اضافه کرد: این موضوع نشان می دهد حوزه امنیت غذایی یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است.

وی خاطرنشان کرد: تحقیقات مختلفی نشان می دهد ورود فناوری زیستی به حوزه امنیت غذایی می تواند سرعت تولید را بالا ببرد و ورود بخش خصوصی به امنیت غذایی می تواند کاملا سودده باشد.

قانعی با اشاره به حوزه های مختلف زیست فناوری و ماموریت های ستاد زیست گفت: زیست فناوری صنعتی، زیست فناوری کشاورزی، محیط زیست، تجهیزات و کیت، واکسن انسانی، خوراک و مکمل های دام، طیور و آبزیان، داروها و روش های درمانی زیستی، داروهای شیمیایی و مواد اولیه دارویی و واکسن های حیوانی از جمله فعالیت های ستاد زیست فناوری به شمار می رود.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری ادامه داد: در این ستاد موضوعات ترویج و آموزش، پژوهش، توسعه زیرساخت و توسعه فناوری در پیش گرفته شده تا بتوانیم از زیست فناوری در راستای رفاه عمومی و کسب ثروت گام برداریم.

حمایت های انجام شده ستاد زیست فناوری در حوزه دارو

قانعی در ادامه با اشاره به حمایت های ستاد زیست فناوری گفت: تاکنون ۳۵۸ محصول به میزان ۲۳۱.۷ میلیارد تومان (۸۹۴.۴ میلیون دلار) توسط ستاد توسعه زیست فناوری در حوزه دارو، مواد اولیه و ملزومات دارویی مورد حمایت قرار گرفته است.

مسیر پیشرفت کشورها از بیوتکنولوژی می گذرد

وی خاطرنشان کرد: همچنین سه واکسن کرونا به میزان ۳۷ میلیارد تومان با پتانسیل ارزی ۳۵۳.۲ میلیون دلار از سوی ستاد توسعه زیست فناوری مورد حمایت قرار گرفته است.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری همچنین به میزان حمایت ها از تولید واکسن های انسانی و مواد اولیه گفت: همچنین ۱۱ محصول به ارزش ۵۴.۶ میلیارد تومان با پتانسیل ارزی ۱۸۲.۴ میلیون دلار مورد حمایت قرار گرفته است.

وی گفت: در حوزه دارو، مواد اولیه حد واسط شیمیایی و استانداردهای دارویی ۹۰ محصول و ۲۲۱ استاندارد به میزان ۵۳ میلیارد تومان از سوی ستاد زیست فناوری حمایت شده که پتانسیل ارزی این حمایت برابر با ۲۴۴.۶ میلیون دلار بوده است.

قانعی افزود: همچنین ۳۳ دارو و فراورده های بیولوژیکی به میزان ۸۷.۱ میلیارد تومان و پتانسیل ارزی ۱۱۴.۲ میلیون دلار توسط ستادمورد حمایت قرار گرفته است.

دستاوردهای زیست فناوری ایران

وی با اشاره به دستاوردهای زیست فناوری ایران توسط محققان کشور گفت: تاکنون ۱.۴ میلیارد دلار به واسطه دستاوردهای زیستی محققان کشور صرفه جویی ارزی سالانه در قالب تولید ۲۶ داروی زیستی ایجاد شده است.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری خاطرنشان کرد: ۹.۵درصد درآمد شرکت های دانش بنیان از محل شرکت های فعال در حوزه زیست فناوری است.

وی ادامه داد: بیش از ۶۰ درصد صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان به شرکت های فعال در حوزه زیست فناوری اختصاص دارد که این یکی از دستاوردهای حوزه زیستی به شمار می رود.

قانعی گفت: ایجاد ۲۳ شتاب دهنده در حوزه مواد اولیه دارویی، داروهای بیولوژیک، تولید واکسن انسانی و حیوانی، صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی، پروبیوتیک و تجهیزات پزشکی از دیگر دستاوردهای بیوتکنولوژیک کشور محسوب می‌شود.

وی افزود: کسب رتبه نخست تولید محصولات زیست فناوری و واکسن در غرب آسیا، حضور در میان ۵ کشور تولید کننده محصولات زیست فناوری در آسیا، ایجاد مراکز نوآوری، کسب رتبه علمی دوازدهم در سطح جهان و اول در سطح منطقه از دستاوردهای محققان در حوزه زیستی به شمار می رود.

 

منبع: mehrnews.com/xWphd

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر

فعال کردن اعلان سایت بله، ممنون نه، متشکرم