۰

دانشمندان یک قدم به ساخت شیشه سازگار با محیط‌زیست نزدیک‌ شدند

دانشمندان یک قدم به ساخت شیشه سازگار با محیط‌زیست نزدیک‌ شدند
بازدید 359

دانشمندان چین یک قدم به ساخت شیشه‌های قابل‌تجزیه و استفاده مجدد نزدیک‌تر شدند تا به حفظ محیط‌زیست کمک کنند.

دانشمندان اخیرا موفق شده‌اند شیشه زیست‌تخریب‌پذیر با استفاده از مواد آلی بسازند که می‌تواند در سال‌های آینده جایگزین شیشه‌های کنونی شود. این ماده درحقیقت توسط موجودات زنده در طبیعت تجزیه می‌شود.

این ماده سازگار با محیط‌زیست و به‌طور طبیعی قابل بازیافت است و ممکن است روزی به کمک آن شاهد پایان آلودگی از نوع شیشه در سراسر جهان باشیم.

در این مطالعه که توسط دانشمندان مؤسسه مهندسی فرایند «IPE» آکادمی علوم چین انجام شده است، محققان موفق شده‌اند عناصر شیمیایی آنچه را که امروزه به‌عنوان شیشه شناخته می‌شود، اصلاح کنند تا به‌راحتی در دمای بالا تجزیه شود. بدین‌ترتیب ماده جدید خواصی دارد که آن را با محیط‌زیست سازگار می‌کند. این شیشه می‌تواند عنصر ضروری فناوری زندگی سبز برای آینده‌ای پایدار باشد.

شیشه ماده‌ای است که در تمام جنبه‌های زندگی انسان مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ از عینک و پنجره گرفته تا آینه و لیوان تا بطری‌های نوشیدنی. بااین‌حال استفاده مداوم از آن که البته تجزیه‌ناپذیر است و به‌راحتی نمی‌توان آن را در هر محلی دفن کرد، سبب می‌شود تا شیشه یک عنصر خطرناک برای محیط‌زیست باشد.

شیشه‌هایی که امروزه به‌صورت سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرند – مانند شیشه‌های تجاری و شیشه‌هایی که از آن‌ها به‌عنوان شیشه اکریلیک یاد می‌شود – از نظر بیولوژیکی با طبیعت ناسازگارند و نمی‌توانند پس از شکستگی ترمیم شده و مجدداً مورد استفاده قرار بگیرند.

دانشمندان یک قدم به ساخت شیشه سازگار با محیط‌زیست نزدیک‌ شدند

 

با درنظر گرفتن این مسیٔله، محققان شیشه‌هایی سازگار با محیط‌زیست با استفاده از اسید‌های آمینه طبیعی با پیتیدها – زنجیره‌های کوتاه اسید‌های آمینه – ساخته‌اند. درحقیقت این شیشه‌ها نوعی مواد بیومولکولی هستند که در طبیعت تجزیه می‌شوند. همچنین این شیشه‌ها پس از اینکه شکسته شدند، مجدداً می‌توان آن‌ها را به شیشه جدیدی تبدیل کرد و مورد استفاده قرار داد. محققان در مرحله بعد به سراغ بررسی پارامترهای ترمودینامیکی آن رفته‌اند.

به‌طور شگفت‌انگیزی در این مطالعه نشان داده شد که شیشه ساخته‌شده از خواص عملکردی و مکانیکی ویژه، ویژگی‌های سازگار با محیط‌زیست و انعطاف‌پذیری بالا برخوردار است و همچنین قابلیت بازیافت زیستی دارد.

در این مقاله آمده است که ماده بیومولکولی ساخته‌شده فراتر از شیشه‌ها یا پلاستیک‌های تجاری مورد استفاده، نیازهای ما برای یک آینده سبز را فراهم می‌کند. این شیشه هم‌اکنون در مرحله آزمایشگاهی است و پس از آنکه تمام آزمایش‌های مرتبط روی آن انجام شود، با هدف تولید گسترده وارد بازار می‌شود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر

فعال کردن اعلان سایت بله، ممنون نه، متشکرم